Veliko ljudi me je vprašalo, kako fotografiram potoke in reke, da dobi voda “mlečni” izgled, ter nebo, da so oblaki razvlečeni po nebu.

Lobnica  Zrkovci

Oprema, ki jo uporabljam sam:

1. ND filter, ki zatemni sceno za več zaslonk; posledično povzroči, da moramo za pravilno osvetlitev scene imeti zaklop odprt za več sekund, včasih tudi minut.

Sam uporabljam takšnega, ki zatemni za kar 10 zaslonk. Več na tej povezavi:

https://peterzajfrid.com/oprema/

2. Nato je tu dobro in stabilno stojalo, ki bo preprečilo tudi najmanjše tresljaje; ti bi lahko povzročili neostro fotografijo.

3. Za konec pa še kabelski daljinski sprožilec; ta je takšen, da ima možnost zakleniti zaklop in ta je lahko odprt več kot 30 sekund v BULB nastavitvi vašega aparata, če je to potrebno.

– dobijo se tudi brezžični in boljši, ki pa jih sam ne potrebujem :)

Fotografiranje:

4.  Ko pridemo na lokacijo v iskalu ali živem predogledu, izberemo kompozicijo, nastavimo globinsko ostrino po želji in izmerimo osvetlitev, kot da bi fotografirali brez filtra. Zapomniti si moramo, kakšen čas zaklopa je pokazala ta meritev, saj bo to merilo za izračun dejanskega časa odprtosti zaklopa, ko bo na lečo pritrjen ND filter.

– Po želji in če vam to omogoča fotoaparat, si lahko v nastavitvah izklopite “long exposure NR” (odprava šuma za daljše čase zaklopa) ,da vam ne bo potrebno čakati na prikaz fotografije še enkrat toliko časa, kot če je ta funkcija vklopljena.

5. Nato pritisnemo sprožilec do polovice, da nam fotoaparat izostri sceno, PREKLOPIMO (ponavadi na leči) stikalo za ostrenje iz A na M (ročno ostrenje), da nam kasneje, ko bomo pritisnili sprožilec in imeli nameščen filter, ne bo aparat ponovno po nepotrebnem ostril.

6. Na lečo namestimo ND filter in po potrebi prekrijemo tudi iskalo, da nam svetloba skozi njega ne bi prišla na senzor mimo filtra in posledično pokvarila fotografijo.

7. Sledi izračun dejanskega časa, kako dolgo bomo morali imeti odprt zaklop glede na meritev, ki smo jo opravili prej.

-Primer: če vam je meritev brez filtra pokazala čas zaklopa 1/15 sekunde, je potrebno po namestitvi ND filtra (v mojem primeru je to 10 stopenjski) podaljšati čas zaklopa še za 10 stopenj – to je priblizno 67 sekund.

Za hitrejši izračun si lahko pomagate s tabelami, ki jih najdete na internetu, ali pa si na svoj telefon namestite kakšno takšno aplikacijo. Sam uporabljam ND FILTER CALC za andrioid.

8. Na aparatu zavrtimo gumb za čas zaklopa do nastavitve BULB (zelo pomembno!).

9. Pritisnemo daljinski sprožilec in ga zaklenemo v pritisnjenem položaju.

10. S štoparico merimo čas odprtosti zaklopa, ki smo ga izračunali, in upamo, da bo fotografija uspela. :)

11. Ko je čas potekel, odklenemo sprožilec in si ogledamo rezultat.

 

 

Kategorije: Vodiči

1 komentar(jev) “Kako fotografirati dolge ekspozicije”

Primož · 4. aprila, 2014 ob 22:03

Zakon, itak na izi, obvladaš :)

Komentarji so zaklenjeni.

Podobni prispevki

Izleti-dopusti

Novi pogledi

Ko katerega od motivov fotografiraš tolikokrat, kot sem jaz Sveto Trojico v Slovenskih goricah, vedno znova iščeš načine in lokacije, s katere jih še nisi uspel ujeti. Do te kompozicije in stojnega mesta sem prišel Beri dalje...

Izleti-dopusti

Zgodba sončnega zahoda

Velika večina mojih fotografij nastane bolj ali manj spontano, ko se sam ali s punco odpravim fotografirat. Včasih pa se utrne ideja za kakšno fotografijo, pri kateri je potrebno podrobno načrtovanje. To je zgodba o Beri dalje...

Vodiči

Luknja namesto sonca

Zadnje čase opažam pogosto napako na fotografijah, na katerih je zajeto tudi sonce. Sonce je nasvetlejši objekt na nebu in kot tako naj bo tudi predstavljeno na fotografiji, torej je lahko malo preosvetljeno. Če v Beri dalje...